Cognor Spółka Akcyjna Oddział HSJ w Stalowej Woli otrzymał dofinansowanie na realizację projektu pt. "Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji wyrobów walcowanych z przeznaczeniem do kucia precyzyjnego odkuwek dla motoryzacji"

Cognor Spółka Akcyjna Oddział HSJ w Stalowej Woli otrzymał dofinansowanie na realizację projektu pt. "Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji wyrobów walcowanych z przeznaczeniem do kucia precyzyjnego odkuwek dla motoryzacji"

Aktualności
Data publikacji:  2018-07-09 00:00

Cognor Spółka Akcyjna Oddział HSJ w Stalowej Woli otrzymał dofinansowanie na realizację projektu pt. "Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji wyrobów walcowanych z przeznaczeniem do kucia precyzyjnego odkuwek dla motoryzacji"   Nr projektu: POIR.01.01.01-00-1077/17 Projekt finansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfi-nansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 1.1 Projekty B+R przedsiębiorstw na podstawie Umowy o dofinansowanie  Nr POIR.01.01.01-00-1077/17-00. Cel projektu: Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii wytwarzania wyrobów walcowanych z zastosowaniem elementów przeróbki termomechanicznej. Rezultatem będzie innowacja produktowa, która pozwoli na wprowadzenie na rynek nowej generacji produktów przeznaczonych do kucia precyzyjnego odkuwek dla motoryzacji. Cechami charakterystycznymi nowych wyrobów będą:
  • rozdrobnienie mikrostruktury umożliwiające istotną poprawę własności mechanicznych, w tym w szczególności odporności na pękanie,
  • ograniczenie ilości i wielkości wad powierzchniowych,
  • zmniejszenie stopnia odwęglenia powierzchni,
  • zwiększenie dokładności wykonania wyrobów walcowanych.
Powyższe parametry wyrobów walcowanych pozwolą na zastosowanie, w późniejszym procesie, metod kucia precyzyjnego pozwalających na zachowanie ciągłego układu włókien elementów podzespołów samochodowych. Rezultatem będzie znaczna poprawa lokalnych i globalnych własności mechanicznych odpowiedzialnych elementów podzespołów samochodowych, w tym w szczególności udarności oraz wytrzymałości zmęczeniowej. Realizacja celów zostanie osiągnięta poprzez wykonanie szerokiego zakresu badań uwzględniających wiele aspektów związanych z procesem produkcji wyrobów walcowanych, w tym nagrzewania wsadu, walcowania, chłodzenia po walcowaniu oraz prostowania. Opracowane rozwiązania zostaną zweryfikowane w oparciu o badania partii demonstracyjnej wyrobów wyprodukowanych na linii pilotażowej.   Całkowity koszt realizacji Projektu:        20 798 967,50 PLN Kwota dofinansowania:                              8 510 076,38 PLN